Rathausmarkt — Ost-West-Strasse — Scharmarkt — St. Pauli — Landungsbrucken

Z placu ratuszowego udajemy się na południe, po ok. 200 m dochodzimy do wieży kościoła Św. Mikołaja — St. Nikolai-Turm — (przy Ost-West-Strasse), 147 m wys., trzeciej co do wysokości wieży w Niemczech. Idąc dalej, po przejściu mostu nad Nikolaifleet możemy obejrzeć fragment starego Hamburga z zabytkowymi kamienicami i spichrzami.

Accurate – Shelf liner
http://www.accurate.pl/shelfliner
Shelflinery z tworzyw sztucznych PVC, PET najwyższej jakości.
Indywidualne dopasowanie kształtu, rozmiaru i kolorystyki.

Ost-West-Strasse w kierunku zachodnim dochodzimy do St.-Michaelis-Kirche. Kościół zbudowano w XVII w., jednak na skutek pożarów i uszkodzeń wojennych był wielokrotnie odbudowywany i przebudowywany. Znajdują się w nim jedne z największych organów na świecie (12 173 piszczałki). Ok. 250 m dalej na południe znajduje się plac Scharmarkt, przy którym stoją marynarskie kościoły: duński, norweski i fiński. Stąd Ditmar-Koel-Strasse dochodzimy do nabrzeża portowego St. Pauli Landungsbriicken. Znajdują się tu przystanie statków wycieczkowych. Statków jest wiele i pływają różnymi trasami. Można wybrać się np. na przejażdżkę po Łabie (Elbe), popłynąć do Blankenese, Finkenwerder. Proponujemy zwiedzenie portu, koszt — ok. 7 DM, czas trwania wycieczki — 75 min.

Na północ od portu znajduje się znana w całej Europie dzielnica seksu — St. Pauli.

Muzea: otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. od 10 do 17, w środy — do 19, w soboty — do 13. Wstęp przeważnie bezpłatny. Komunikacja miejska: metro (U-Bahn), szybka kolej (S-Bahn), tramwaje, autobusy, promy i statki żeglugi miejskiej.

Turyści mogą kupić w Hamburger Verkehrsverbund (HW), w kasach metra i szybkiej kolei miejskiej tzw. bilety turystyczne ważne 2 dni i 3 noce we wszystkich środkach komunikacji. Kosztują one ok. 8 DM.

Miasto można także zwiedzić uczestnicząc w zorganizowanych tu każdego dnia wycieczkach. Odjazd autobusów przy Hachmannplatz w godz. od 9 do 17 w lecie i od 11 do 14 w zimie. Czas trwania — około 2 godz., cena — 10 DM. Wycieczki „Hamburg w nocy” kosztują 20 DM, urządzane są tylko w lecie i przewidują m.in. zwiedzanie St.-Pauli. Początek o godz. 20, wyjazd także z Hachmannplatz.

Informacja hotelowa — Hotelnachweis znajduje się na dworcu głównym oraz na lotnisku Fuhlsbuttel.

Schroniska młodzieżowe: 1. „Auf dem Stintfang”, 2000 Hamburg 11, Alfred-Wegener-Weg 5, tel. 040/313488, dojazd metrem do Landungsbriicken, cena noclegu wynosi 4 DM, zamknięte od 23 XII do 1 II.

Podobne wpisy