Monachium

Drugie co do wielkości po Hamburgu miasto w Niemczech, ok. 1 400 tys. mk., położone po obu brzegach rzeki Isar. Zostało założone w VIII w., od 1255 r. było rezydencją książąt Wittelsbach, w 1871 r. weszło w skład Rzeszy. Jest obecnie stolicą Bawarii i było miejscem Igrzysk Olimpijskich w 1972 r.

Gablota ogłoszeniowa
http://www.pro-city.pl/gabloty.html
Oferujemy produkty francuskiej marki PRO-CITY.
Gabloty ogłoszeniowe wewnętrzne i zewnętrzne.

WARTO ZOBACZYĆ

• Marienplatz (rynek) ze starym ratuszem z XV w. i nowym z XIX w. Neue Rathaus ma 85-metrową wieżę, na której codziennie o godz. 11 rozpoczynają swój taniec figurki rycerzy i pasterzy. Tuż obok znajduje się Pfarrkirche St. Peter, najstarszy kościół Monachium z XIV w.

• Franenkirche z XV w. z dwoma wieżami wys. 99 i 100 m oraz ciekawym wnętrzem.

• Alte Pinakothek (galerię malarstwa), jedną z najbogatszych w świecie. Otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. od 9 do 16, we wtorki i czwartki także w godz. 19—21. Wstęp kosztuje — 2 DM, w niedziele — wolny.

• Neue Pinakothek w Haus der Kunst, galerię malarstwa i rzeźby z XIX i XX w. Otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9—16.30, w czwartki także w godz. 19—21. Wstęp — 2 DM, w niedziele — wolny.

• Konigsplatz, tutaj w budynkach pod nr 1 i 3 mieszczą się Antikensammlungen oraz Glyptothek — ciekawe zbiory z czasów greckich i rzymskich. Otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10—16 oraz w środy (Antiken-sammlungen) od godz. 19 do 21 i w czwartki (Glyptothek) w godz. 19—21. Wstęp do każdego muzeum — po 2 DM, do obu — 3 DM, w niedziele — wolny.

• Olimpiagelande (tereny Igrzysk Olimpijskich), zajmujące obszar 3 km2. W ich pobliżu znajduje się wieża telewizyjna (270 m wys.) z restauracją. Stadion olimpijski zwiedzać można od godz. 8 do 18, wstęp — 1 DM. Wieżę telewizyjną — od godz. 8 do 24, wstęp — 3 DM.

• Zamek Nymphenburg z wnętrzem w stylu rokoko, oraz: Amalienburg, Badenburg, Pagodenburg i Magdalenenklause. Otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków od godz. 9 do 17. Wstęp do całego zespołu zabytków — 3 DM.

• Fabrykę samochodów i muzeum BMW przy Petuelring 130, w pobliżu terenów olimpijskich. Zwiedzanie muzeum: od poniedziałku do piątku w godz. 8—16, wstęp wolny. Zwiedzanie fabryki: od poniedziałku do piątku w godz. 9—12.45 i o godz. 14, wstęp wolny.

Komunikacja miejska: proponujemy w Monachium zaopatrzyć się w bilety 24-godzinne, uprawniające do jazdy wszystkimi środkami lokomocji. Kosztują one 3 DM w strefie miejskiej i 7 DM w obrębie wielkiego Monachium. Kupić je można, m.in. w Fremdenverkehrsamt na dworcu głównym. Miasto można także zwiedzać uczestnicząc w grupowych wycieczkach. Odjazd autokarów sprzed domu towarowego „Hertie” w pobliżu dworca głównego. Koszt 1-godzinnej wycieczki — 9 DM, 2,5 godzinnej — 18 DM, „Monachium nocą” — 80 DM, a objazd miasta połączony ze zwiedzaniem terenów olimpijskich — 18 DM.

Informacji o powyższych wycieczkach udziela Miincher Fremdenrundfahrten (OHG) na dworcu głównym.

Informacja hotelowa i rezerwacja noclegów: 8 Munchen 2, Rindermark 5.

Podobne wpisy