MY HIJAB STORY: DLACZEGO NOSZĘ CHUSTĘ?

#halal lifestyle #my hijab story

zrzut-ekranu-2016-11-03-o-04-23-06

Za miesiąc minie rok noszenia chusty. Szybko zleciało i wcale nie było tak strasznie, jak się z początku obawiałam. Przetrwałam bez uszczerbku na życiu i zdrowiu. Nikt mnie nie wyzwał, ani nie pobił. Dobrze, zdarzyło mi się spotkać kilku negatywnie nastawionych ludzi, ale byli mi całkiem obcy. Ich liczba nie przekroczyła palców jednej ręki. Wiem, że na takie sytuacje należy reagować ciszą, spokojem lub uśmiechem. Na siłę nie zmienimy niczyich poglądów. Ludzie nie będą oceniać nas przez ilość wykonanych pokłonów, czy nieobowiązkowego postu, a przez zachowanie. Każda z nas może przyczynić się do zmiany nastawienia do islamu, pod warunkiem ,że wcielimy nauki Proroka w życie, a nie będziemy o nich tylko paplać. Ile razy dałaś bezdomnemu pieniądze na jedzenie? Okryłaś żebraczkę szalem lub oddałaś nieznajomej parasolkę w deszczowy wieczór? Czy zwracasz uwagę na spragnione wrony na chodniku? Potrąconego gołębia? Staruszkę dźwigającą ciężki wózek? Nic tak nie zmienia ludzkich serc, jak pomoc w potrzebie!

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Na początku chusta byłam wciąż sekretem, dlatego nie nosiłam jej w 100% poprawnie. Przypominałam Słowiankę lub Pakistankę.

Otrzymałam wiele komplementów. Podpowiedzi w jakiej chuście mi bardziej, a w jakiej nie do twarzy. Nauczyłam się upinać, jak również wiązać. Pogubiłam setki szpilek. Przymierzyłam niqab, ale wolę turban. Ze swoich decyzji będę tłumaczyć się tylko Bogu. Ludzie za mało przywiązują uwagi do pracy nad swoimi wadami / grzechami, a za bardzo ingerują w życie innych. Wśród moich znajomych jest wielka różnorodność rasowa, wyznaniowa, czy orientacji seksualnej.  Żyjemy w harmonii i chcę, aby tak pozostało!

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Nie przeszkadzają mi nieodkryte włosy, nawet u wierzących kobiet. Hidżab to dla mnie posłuszeństwo i oddanie Bogu, a nie trwoga przed pożądaniem i wyzbyciem się swojej seksualności. Mam prawo odsłaniać zasłonę w towarzystwie wybranych mi osób, póki co są to tylko koleżanki i rodzina. Nie jestem jeszcze gotowa na towarzysza.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Wprawdzie zauważyłam korzystną  zmianę standardu życia. Nie jestem już molestowana. Mijani mężczyźni odwracają ode mnie spojrzenia, bo przestałam trzymać fason – współczesny kanon piękna. Zapewne w średniowiecznej Europie bym miała wielu adoratorów, o ile etykieta by na to przyzwalała … Nikt mnie już nie dotyka, nikt się o mnie nie ociera, ani nie komplementuje mojej figury. Jest dystans.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Proces „zakrywania” zachodził u mnie powoli i nadal się nie skończył, bo zdarza mi się nosić leginsy z tunikami. 

Każdy z nas powinien mieć wolną wolę w wyborze wizerunku. Nie analizuję dogłębnie osób z tatuażami, nie prześwietlam rentgenem hipsterów i staram się nie szufladkować moherowych beretów. Dopóki drugi człowiek nie wyrządza krzywdy innym stworzeniom, ani nie nawołuje do nienawiści, nie przeszkadza mi jego ubiór.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Chciałabym pokazać, jak przez ten rok zmienił się mój wizerunek. Nie lubię nudy. Jestem artystką. Kocham bawić się modą. Brzydko mi w czarnym i nie mogłabym mieszkać w Saudi. Stwórca kocha mnie i pragnie dla mnie szczęścia. Uczę się wywarzać granice pomiędzy religijnymi wymogami, a swoimi fantazjami. Czasem jest mi ciężko , że nie jestem gotowa iść idealnym skrajnym drogowskazem, ale nie potrafię. Ograniczają mnie obawy. Potrzebuję czasu, a może mam cichą nadzieję, że Bóg mi wybaczy. Nadrobię dobrymi uczynkami.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Hidżab powinien być luźny, nieprześwitujący, nie podkreślający kobiecości oraz zasłaniający głowę. Strój nie może być wierną kopią stroju męskiego, czy wyznawców innych religii. Wraz z dress codem, otrzymujemy wytyczne, jak się zachowywać w towarzystwie.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Zdecydowałam się na pełne zakrycie ciała, aby móc wyrazić w pełni swoją miłość do Boga, jak i własne poglądy. 

Istnieją cztery szkoły. Każda głosi inne wymogi, dlatego niektóre kobiety zakrywają stopy, czy upodabniają się do żon Proroka.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Zdjęcie, które wygrało konkurs fotograficzny u Doroty Wróblewskiej, co było dla mnie wielkim wyróżnieniem. 

Wszystkie panie zasługują na szacunek, niezależnie od stroju. Tak, jak skórzana miniówka nie czyni z ciebie prostytutki, tak chusta nie oznacza zacofania / słabości / uległości. Nie powinniśmy oceniać po okładce, bo skazujemy się na stereotypy.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Wybrałam islam. Chciałam być rozpoznawana, jako muzułmanka. Bez chusty mogłam mówić, a mało kto mi wierzył na słowo. Teraz nikt nie ma wątpliwości. I odbieram to, jako ułatwienie … Dostrzegam, kto stał mi się bliższy, a kto się zdystansował.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Prawo do zakrywania włosów to wolność, a także hołd dla moich babek i pra babek, a także do Matki Jezusa. Muszę o tym wspomnieć, bo dziwi mnie negatywny odbiór naszego stroju, a tymczasem wiele krytyków co niedzielę spędza czas otoczony podobiznami skromnej Marii. Niektóre siostry traktują ją, jako ikonę mody, bowiem w Koranie mamy o niej poświęconą całą surę.

zrzut-ekranu-2016-11-16-o-03-05-15

Tu mam na sobie under scarf, który warto nosić pod chustami. Zapobiega to zsuwaniu się, o ile nie zapomnisz o szpilkach.

Czy chusta przeszkadza mi w codziennym życiu? Nie zauważyłam, aby wiązało to się z ograniczeniami. Pracuję w domu, ale wychodzę do restauracji, sklepów, muzeów … Jestem traktowana tak samo, jak inni obywatele kraju. Mogę uprawiać jogę, mogę realizować swoje pasje, chodzić do kina. Po kilku miesiącach chusta stała się rutyną. Pewnego dnia ekspedientka pytała się mnie, jaki mam kolor włosów, a ja w ostatniej chwili ugryzłam się w język, bo chciałam jej odpowiedzieć, a nie widać? 😉

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Za każdy dzień w hidżabie otrzymuję od Boga hasanaty, czyli wynagrodzenie – punkty za podążaniem za Jego wolą i przykładem Ostatniego Proroka. Będą one bardzo ważne podczas Sądu Ostatecznego. Anioły porównają, ilość dobrych uczynków z grzechami. A im więcej czytam o tym dniu, tym bardziej mnie on przeraża. I tu pojawia się kolejne pojęcie „dżihad”, czyli walkę ze swoimi słabościami. Gdy coś mi się przytrafi złego, ze względu na moją wiarę to Bóg wymaże jeden grzech z mojej przy długiej listy. Ta zasada działa również, kiedy chorujemy, cierpimy, czy jesteśmy obgadywani :) Pozdrawiam moje koleżanki :*

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Strach przed „Co powiedzą ludzie?” stłumiłam zdaniem „To Bóg rządzi tym światem. Robisz to dla Niego”. Postępując zgodnie z Jego wolą, otrzymuję w zamian więcej dobrodziejstw. On zna moje serce, wie, że mam szczere intencje.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Czy chusta chroni mnie przed deszczem? Nie jest wykonana z wodoodpornego materiału, więc bez parasola się nie obejdzie. A czy myję włosy, skoro nie muszę ich pokazywać? Oczywiście, że myję, jak i rozczesuję dokładnie, bo po kilku godzinach w koku zdarzają się kołtuny. Dbanie o higienę osobistą jest dla mnie świętością. Źle się czuję w przetłuszczonych włosach!

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Czy chusta naraża mnie na niedobór witaminy D? Dieta wegańska mnie na to naraża i klimat w którym mieszkam. W ciągu słonecznego dnia wystawiam twarz, jak i dłonie na promienie słoneczne. Kiedy jestem u rodziców, mogę robić to w negliżu. Dla chcącego nic trudnego. Niektóre z dziewczyn mają ogrody, można postawić parawan i siedzieć na świeżym powietrzu bez strachu, że jakiś mężczyzna dostrzeże nasze piękno. Wystarczy tylko 15-20 minut dziennie kąpieli słonecznej, albo kupić specjalne lampy, naświetlać grzyby, lub suplementować. A wszystkożerni mają dodatkową opcję!

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Dostaliśmy poradnik – wytyczne, jak żyć, jak postępować, co jeść, jak dbać o higienę … To od nas zależy, czy się zastosujemy do wskazówek, czy zignorujemy. Islam pomógł mi zrozumieć, że każdy z nas rodzi się piękny, a zwłaszcza kobiety. Rozpieszcza nas i faworyzuje. Mężczyzn naucza, aby się nami opiekowali, sponsorowali, jak i chronili nasz blask. Jesteśmy porównywane do klejnotów. Hidżab (styl życia)  zmniejsza ryzyko niebezpieczeństwa, choć nie uchroni nas od każdego rodzaju cierpienia. Hidżab daje mi siłę, by pamiętać, jakie prawa otrzymałam i co muszę wyegzekwować, jeśli ktoś spróbuje mi je odebrać.

zrzut-ekranu-2016-08-25-o-14-35-22

Wśród muzułmanek znajdą się takie, którym będzie przeszkadzać, że nie nosisz właściwego stroju. Będą cię upominały, ale to ich obowiązek. Zawsze bądź im wdzięczna i podziękuj. Bóg wysyła ich do Ciebie, abyś znała prawdę, ale jednocześnie daje Ci wybór. Mamy wolą wolę. Nikogo nie osądzam, bo nie jestem idealna, a chusta nie chroni mnie przed grzesznym postępowaniem. Poznasz wiele osób, którym nigdy nie dogodzisz, a bo kolor zbyt pstrokaty, a bo loczek ci wystaje, a bo jesteś pomalowana, a bo nosisz niqab, a bo w burce stracisz wzrok, a w jilbab’ie jesteś zbyt wahabicka …

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Z perspektywy różnych zmian wizerunku i doświadczeń, wiem, że ważne, abyś ty była szczęśliwa i żyła zgodnie ze swoim sumieniem. Z wątpliwościami idź wpierw do Boga! Pytaj go, proś o wskazówki, o rady. Często przysyłane są nam w snach, ale również jako nagła myśl tzw. „olśnienie”, lub jako osoby napotykane na twojej drodze. Islam to twoja relacja ze Stwórcą, bo im więcej będziesz miała znajomych, tym więcej usłyszysz opinii, a to może zniechęcić do praktykowania.