DLACZEGO PŁATKI Z MLEKIEM NIE SĄ ZDROWYM ŚNIADANIEM?

#corn flakes #loupe #płatki śniadaniowe #płatki z mlekiem

Zrzut ekranu 2016-08-31 o 14.26.02

Zbliża się początek roku szkolnego. Prawie każda matka i macocha będzie musiała rano przygotować pożywne śniadanie dla swoich pociech, aby nie zasłabły w szkole. Co wybierze? Słuchając opowieści i opierając się o własne wspomnienia z czasów szkoły podstawowej, miska wypełniona gorącym mlekiem i kupnymi chrupkami, czy płatkami to najszybsze rozwiązanie! Ale czy na pewno zdrowe? Razem przeanalizujemy składy popularnych płatków i wyciągniemy wnioski. Dziś na zdjęciu są płatki kukurydziane z miodem i orzeszkami Corn Flakes firmy Nestle.

Zrzut ekranu 2016-08-31 o 14.25.36

Jak myślisz? Dlaczego wybrałabyś to opakowanie?

Pomarańczowy kolor opakowania bije z daleka po oczach. W psychologii symbolizuje zabawę, ciepło i energię. Jest połączeniem energii czerwieni i pogodności bijącego z koloru żółtego. Najwięcej zwolenników znajduje wśród dzieci i ludzi młodych. Stymuluje apetyt! 

Żółty napis przywołuje radość, świeżość, szczęście i energię! Używa się go, aby przywołać ciepłe i przyjemne uczucia.

Najważniejszą informacją jest „Gluten free”, bo to hit – modne hasło, które kojarzy się ze zdrowszym odżywianiem.

Zrzut ekranu 2016-08-31 o 16.25.59

Informacje z tyłu są już zielone, bo zielony = zdrowy. A więc, czy wiesz, że gluten jest białkiem z ziaren zbóż. Niektóre osoby mają na niego silne uczulenie, ale nawet jeśli ty nie masz, to nic na tym nie stracisz. Kukurydza nie ma glutenu, więc to nie tylko zasługa tych płatków. Na niebiesko pojawia się inna informacja – w paczce ukryte jest AŻ 5 witamin!

Co skrywa skład tych pysznych śniadaniowych płatków?

Grys kukurydziany 67,8% ; cukier biały ; orzeszki ziemne 8,2% ; glukoza ; miód 2% ; sól ; cukier brązowy ; syrop cukru inwertyowanego ; melasa cukru trzcinowego ; fosforany sodu ; mieszanina tokoferoli ; witaminy – niacyna, kwas pantotenowy, B2, B6, kwas foliowy

Zrzut ekranu 2016-08-31 o 17.09.54

Grys kukurydziany otrzymuje się poprzez mielenie łuskanych lub pełnoziarnistych ziaren kukurydzy plus usunięcie wilgotnego zarodka. Nie powinien być w takim razie, taki zły, a w płatkach śniadaniowych gra pierwsze skrzypce. Mamy go, aż 68% ( po zaokrągleniu )! Aż nie mogłam uwierzyć, że nic na niego nie ma na polskojęzycznych stronach, więc przestawiłam się na angielski. Złapałam trop …

Według pierwszej strony jest to wysoko rafinowany węglowodanowy zapychacz. Przez proces wytwarzania, odejmuje się mu wiele składników odżywczych, w tym i błonnik. Nie wiem, komu teraz wierzyć, bo zdania są podzielone. Wielu twierdzi, że to zdrowy posiłek, ale bez dodatków i taki, który długo się gotuje. Nie mamy pojęcia, jakiego rodzaju grysu użył ten producent, ale to co do niego dodał woła o pomstę do niebios! Osobiście wolę kukurydzę w normalnej formie, ugotowaną w wodzie lub dodaną do surówki w stanie surowym.

Biały cukier to biała trucizna, silnie uzależniająca, zwłaszcza dzieci. Pisałam o niej wiele, ale czas sporządzić jeden obfity wpis, który neguje ten produkt. Musi go tu być sporo, bo składniki są ułożone od największej zawartości do najmniejszej. Tak samo, jak w kosmetykach. Grysu było prawie 68%, a kolejnych produktów po cukrze będzie mniej, niż 10% łącznie. Biały cukier jest na drugim miejscu, a więc około 20%! Producent specjalnie pomija ten szczegół. Wszystko, co ma tą wyjałowioną substancję zaliczam do toksycznego jedzenia!

Aby było nam jeszcze słodziej dodano: glukozę, miód, cukier brązowy, syrop i melasę!! Wstrzymam się od komentarza!

Fosforan sodu to tylko konserwant E339, który pełni funkcję wiążącą. W nadmiarze zaburza proces trawienia, niszczy zęby, przyczynia się do utraty wapnia w kościach. Związek syntetyczny, otrzymywany poprzez reakcję sodu z kwasem fosforowym. Po za branżą spożywczą spotykany w nawozach sztucznych, kroplach do oczu, czy płynach zmiękczających wodę.

Syntetyczne witaminy, które wzbogacają ten ubogi produkt mają również ciemne oblicze. Nie pochodzą one z naturalnych źródeł, przez co wchłaniają się gorzej.


 

źródła: O kolorach, Don’t eat , Dr. Jay , przeciwnicy grysu,