CO SKRYWA WEGAŃSKA CZEKOLADA Z MASŁEM ORZECHOWYM?

#czekolada z masłem orzechowym #loupe

Zrzut ekranu 2016-08-23 o 15.54.41

No kochana, jeśli jesteś weganką lub w ten sposób się odżywiasz, to tą czekoladę musisz znać. Pojawia się w ilościach hurtowych na grupach food ekshibicjonistów, tym samym w sklepach napotykam przeważnie same etykietki bez towaru. Cena niska, a więc co ze składem?

Dziś pod lupą Wawel – Peanut Butter!

Czekolada nadziewana z masłem orzechowym 47%, masa kakaowa 43%! W 40 gramach 220 kalorii, w tym z tłuszczu 135.

W składzie znajdziesz same dobroci:

Czekolada 53%: cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, tłuszcz roslinny – palmowy i shea,  lecytyna z soi, E476, aromat

Orzeszki arachidowe solone 20%: orzeszki arachidowe, olej palmowy, sól, olej słonecznikowy,

Tłuszcz palmowy, orzeszki arachidowe 5,6%, maltodekstryna, glukoza, cukier, sól

Dlaczego podkreśliłam niektóre składniki?

Biały cukier to uzależniający i wyniszczający organizm słodzik. Do tego tak tani i wyjątkowy, bo nie psuje się, ani nie gnieżdżą się w nim robaki ( prawie tak samo, jak w trujących grzybach ), że nadużywany przez producentów żywności nagminnie. Raz spróbujesz, a później będziesz miała problem z zapomnieniem. Dawki sukcesywnie zwiększasz. Również ta czekolada mi smakuje, bo ma narkotyk.

Miazga kakaowa nie jest szkodliwa, ale na pewno zastanawia cię fakt, dlaczego w tej czekoladzie nie ma ani okruszki kakao? Ziarno kakaowe poddaje się długiemu procesowi obróbki, podczas których fermentuje się je, suszy, oczyszcza i mieli. W ten sposób powstaje gęsta, półpłynna, ciemna masa, czyli likier kakaowy! Bez paniki, z alkoholem nie ma za wiele wspólnego. W niskiej temperaturze zastyga. Tłuszcz kakaowy to masło kakaowe, więc też nie jest źle.

Tłuszcz palmowy to nie brzmi już za dobrze, chociaż każdy niewitariański tłuszcz jest po prostu nieodpowiedni, bo nienaturalny dla naszego organizmu. Można kupić olej palmowy tłoczony na zimno, ale wciąż mam przed oczami poparzone orangutany. Czy jest szkodliwy dla zdrowia? No pewnie i to bardzo! Nie jest ani przyswajany, ani wydalany przez ciało! Gromadzi się, powodując otyłość, choroby serca, podwyższa cholesterol i wspiera miażdżycę. Dzieci mają jeszcze gorzej, bo kwas palmitynowy ( zawarty w tym tłuszczu ) wypłukuje z organizmu wapń, przez co pogarsza mineralizację kości, powoduje wzdęcia, odbijanie i kolkę.

E476 – polirycynooleinian poliglicerolu, czyli półsyntetyczny związek chemiczny, emulgator i stabilizator otrzymywany z poliglicerolu i oleju rycynowego. Pyszny! Jak czytam o tych składnikach, to aż ślinka mi cieknie po klawiaturze. Testy na szczurach wykazały powiększenie wątroby i nerek. Substancja jest zakazana w Australii, Japonii i USA.

Olej słonecznikowy to kolejny tłuszcz, który zastygł w tej czekoladzie, ale producent nie mówi nam, czy był tłoczony na zimno, czy był z tych tańszych – rafinowanych. Wydaje mi się, że odpowiedź jest prosta, ale nie będę bawić się tym razem w jasnowidza.

Maltodekstryna to produkt powstający przez częściowo hydrolizowaną skrobię ( kukurydzianą, ziemniaczaną, owsianą lub z tapioki ). Opatentowano i wprowadzono na rynek w latach 50 XX wieku, a więc całkiem niedawno. Pomaga wiązać wodę, poprawia właściwości smakowe, uwypukla smak i zapach, zapobiega krystalizacjo. Taki stabilizator i słodzik. Czy ma jakieś skutki uboczne? Rozleniwia układ pokarmowy, a kiedy przyzwyczaisz się do niezdrowej żywności, a niespodziewanie zapragniesz zjeść coś zdrowego, surowego, wow to organizm nie pobierze tych wartościowych składników odżywczych, dlatego szybko staniesz się znowu głodna, bo organizm ich pragnie, a nie wypełnienia żołądka. Często dostaję komentarze od początkujących witarian, że po wypiciu smoothie, wciąż są głodni i wolą wrócić do starych przyzwyczajeń! Zatrzymaj się! Zjedz więcej surówki i poczekaj kilka dni, a może tygodni. Jedz tak dużo, ile potrzebujesz i nie martw się pojęciem „kalorie tuczą”, bo tylko przetworzone lub martwe mogą ci zaszkodzić.

Prawo w Polsce nie wymaga od koncernów z branży spożywczej podawania dokładnych danych odnośnie składu.