ŚWIĘTO ID AL-FITR

#eid al fitr #halal lifestyle #id al fitr #islam

Zrzut ekranu 2016-07-05 o 11.53.23

Święto Id Al-Fitr obchodzimy z okazji zakończenia miesiąca ramadan i rozpoczęcia nowego miesiąca szawwal. Jest to data ruchoma, uzależniona od księżyca.

W tym roku Liga Muzułmańska w Polsce ogłosiła, że ramadan miał tylko 29 dni, bowiem według tych obliczeń nów księżyca – Hilal widziała w części zachodniej i południowej Ameryki Południowej. Dla pozostałych państw ramadan będzie miał 30 dni, a Id wypadnie w środę, ponieważ dopiero wtedy Arabia Saudyjska ujrzy nów. Trudno było podjąć decyzję, ale po dyskusji z wieloma osobami, utwierdzono mnie w przekonaniu, że powinnam podążać za ummą i podporządkować się ich decyzji.

Jak muzułmanie świętują Id Al Fitr?

Przede wszystkim cieszymy się! Mamy być radośni, emanować pozytywną energią, dziękować Jedynemu Bogu za wytrwałość w poście! Wszyscy mamy nadzieję, że nasz udział w nim, jak modlitwy zostaną wynagrodzone po śmierci, a grzechy wybaczone!

W ten dzień nie pościmy, nawet jak mamy do odrobienia jakieś dni, to Id ich nie obejmuje! Prorok zabronił poszczenia w to święto.

Przed wyjściem z domu trzeba zjeść śniadanie, wykąpać się, zapłacić zakat ( darowiznę pieniężną dla potrzebujących ), a następnie udać się piechotą z całą rodziną ( kobiety krwawiące również mogą przyjść, ale nie mogą uczestniczyć w modlitwie ) do meczetu. Tradycją jest, że modlitwa odbywa się na zewnątrz.

Kolejną tradycją jest wrócić do domu inną drogą, pamiętając o tym, aby pozdrowić innych muzułmanów słowami „eid mubarak” :) Resztę dnia spędzamy z rodziną i przyjaciółmi, organizując przyjęcia, obdarowując się prezentami, a dzieci pieniędzmi.

źródło: Łódzkie Siostry