JADALNE KWIATY: LILIAK POSPOLITY

#bez #food review #jadalne kwiaty #liliak pospolity

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Otrzymałam pytanie, czy kwiaty bzu są jadalne? Tak! Obydwa kolory są jadalne, ale nic po za nimi! Żadne gałązki, ani owoce …

SAMSUNG CAMERA PICTURES

LILIAK POSPOLITY – SYRINGA VULGARIS

Potoczna nazwa to bez / bez turecki, chociaż to nieprawidłowa ponoć nazwa. Pięknie pachnie i wabi liliowo fioletowymi płatkami kwiatków. Trafił do naszego kraju z Turcji w XVI wieku.

Jego liście, świeże i zmielone goją rany, a całe przyłożone do czoła i skroni, likwidują bóle głowy. Kwiaty pomagają na nadciśnienie, kaszel, malarię i ostre biegunki.

Pompeii_family_feast_painting_Naples-1024x914

Pompeii family feast: Unknown painter before 79 AD [Public domain], via Wikimedia Commons.

Według mitologii greckiej, piękna nimfa Syringa ( inaczej zwana Lilac ) wpadła w oko bogu Pan. Pragnął ją posiąść, lecz ona nie chciała. Ruszył za nią w pogoń i dopadł ją na brzegu rzeki. Z pomocą przyszły jej nimfy rzeczne i przemieniły w rzeczną trzcinę, która pod wpływem wiatru wydawała przepiękny dźwięk. Kształt rurki ma nawiązywać również do kształtu kwiatów, po zrolowaniu. Ta wersja wydaje mi się mocno naciągana 😉

Kwiaty te można również wypatrzeć na mozaikach z Pompei. W starożytnym Rzymie i Grecji, kwiaty regularnie wykorzystywano w celach kulinarnych, bowiem poprawiały smak potraw oraz strojono nimi stoły, sale i półmiski. W średniowiecznej Francji ( zwłaszcza nagietki ) regularnie dodawane były do sałatek, a w innych zakątkach europy szafran, fiołki i inne dzikie kwiaty były przerabiane na syropy, napoje, czy również sałatki. Dziś wiemy, że kwiaty mają wiele rzadko spotykanych składników odżywczych, więc nie powinniśmy ich sobie odmawiać.