DZIKIE ROŚLINY: MNISZEK POSPOLITY

#dzikie rośliny #food review #jadalne kwiaty #mniszek pospolity

SAMSUNG CAMERA PICTURES

MNISZEK POSPOLITY | TARAXACUM OFFICINALE

Moja ulubiona roślina, której wszystkie elementy są jadalne i przyczyniają się do poprawienia zdrowia. Kwiaty używam do surówek, dekoracji deserów, liście przeciskam przez ślimak, a z korzeni można zrobić kawę! Można jadać na surowo, można podsmażyć, można ugotować … Czy jesteś ciekawa, jakie właściwości skrywa ta dzika, nieokiełzana roślina?

Inne popularne / lokalne nazywa to: „mniszek lekarski”, „dmuchawiec”, „świni mlecz”, „męska stałość”, „wole oczy”, „lwi ząb”, „brodawnik”, „papawa” i „podróżnik mleczowaty”.

Rośnie na trawnikach, w parkach, na łąkach … Ludzie traktują go jako uciążliwy chwast i tępią z całych sił. Wogule to jestem zdegustowana tym, że ludzie z tak wielką chęcią niszczą jadalne rośliny i drzewka owocowe, a narzekają później na niedosyt, czy głód. Jak można być głodnym, kiedy wystarczy wybrać się na polanę i pozrywać dary natury?

Mniszek unika miejsc wilgotnych. Kwitnie w kwietniu, przemienia się w dmuchawca w połowie maja i odfruwa w siną dal, by za chwilę ponownie powrócić. Trwa to czasem przez całe lato. Liście zbiera się przed kwitnieniem, kiedy są młode, łodygi w czasie kwitnienia, a korzenie wiosną lub jesienią.

Spożywanie minimum 5-6 łodyg kwiatostanowych pomaga chorym na wątrobę np. z przewlekłym zapaleniem wątroby, także na cukrzycę. Usuwa świąd skóry, liszaje, wysypkę i pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, oczyszczają żołądek z zalegających go substancji. Świeże łodygi bezboleśnie rozpuszczają kamienie żółciowe i pobudzają czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego. Chorzy na reumatyzm powinni również się do niego przekonać.  Wspomaga trawienie i działa, jak naturalny środek rozrzedzający krew. Działa moczopędnie i wydala związki azotanowe z moczem. Obniża poziom glukozy we krwi oraz usuwa z organizmu nadmiar jonów K i Na!

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Wskazania lecznicze na użytek wewnętrzny

Anemia, astenia, azotemia, dermatoza u wątrobowców ( ciemne plamy na twarzy, opryszczka, łupież, egzema, trądzik są objawami chorej wątroby ), czyraki, hemoroidy, kamica żółciowa i nerkowa, atonia mięśni gładkich i skurcze przewodów żółciowych, nadmiar cholesterolu we krwi, chroniczne nawrotowe zapalenie dróg żółciowych, zapalenie wątroby, niewydolność oraz marskość wątroby, niewydolność nerek, zwiększona obecność mocznika i innych ciał azotanowych we krwi, otyłość, paradentoza, reumatyzm, gościec, skąpomocz, szkorbut, stwardnienie tętnic ( miażdżyca ), zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy, zaparcia, zakłócenia krążenia krwi, sinica, zatrucie krwi mocznikiem, zbytnie przekrwienie naczyń w jamie brzusznej, żółtaczka i żylaki. Trochę tego jest, co nie? 😉

Wskazania lecznicze na użytek zewnętrzny

Bielmo rogówki i jej zmętnienie,  kurzajki, brodawki i piegi. Wystarczy przełamać łodygę lub korzeń, aby uzyskać mleczko, którym należy nacierać te niedogodności skórne. Sposób pochodzi z VII i VIII wieku od Arabów. Należy to mleczko rozrzedzić wodą destylowaną do przemywania oczu.

Kulinarne możliwości mniszka

Tak, jak wspomniałam liście i łodygi nadają się na sok, smoothie, czy składnik surówki. Kwiaty są również jadalne. Korzeń należy wysuszyć i upalić, aby zrobić z niego kawę. Sok z mniszka poprawia przemianę materii. Młode pączki kwiatowe marynowane w occie mogą być używane za namiastkę kaparów i dodawane do sałatek. W niektórych krajach liście mniszka traktuje się, jak liście szpinaku. Pomysłów jest niesamowicie wiele. Zapraszam do śledzenia tagu #mniszek lekarski na blogu.

Składniki odżywcze mniszka

Zawiera gorycze, garbniki, kwasy organiczne – kwas foliowy, sole mineralne: kobalt, mangan, wapń, fosfor, magnez, sód, bor, potas i molibden; kauczuk, wiataminę A, witaminę C; korzenie zawierają związki cukrowe inulinę. W kwiatach znajdują się flawonoidy i karotenoidy.

źródła: "Apteka Pana Boga" / "Apteka Natury" / "Zioła w Polskim domu" / "Ziółka i my"