NATURALNE DEKORACJE Z SUSZONYCH POMARAŃCZY

#diy #guest post #naturalne ozdoby #pati_jahoda #pomarańcze

ggi

Nazywam się Patrycja i mieszkam od kilku lat we Wrocławiu. Jestem inżynierem, szukającym swojego miejsca na świecie. Kocham sushi, muzykę, festiwale, moich przyjaciół, dobry design i pięknie wykonane rzeczy. Uzależniona od kupowania nowych butów i perfum. Mam małe i duże marzenia, które staram się powoli spełniać. Niespokojna głowa. Pracuję nad moim kanałem na youtube, mam nadzieję, że nastąpi to w najbliższym czasie, póki co zapraszam na mojego instagrama @pati_jahoda


Grudzień to czas na świąteczne przygotowania. Oczywiście nie może zabraknąć naturalnych ozdób, które idealnie dopełniają wystrój mojego mieszkania. W dzieciństwie suszone cytrusy zawsze pojawiały się na naszej choince, a ich zapach unosił się po całym domu. Staram się podtrzymywać tradycję J Niestety, suszenie owoców trochę trwa, dlatego radzę się zabrać za to już teraz. Jest kilka metod na ich suszenie, można wykorzystać suszarkę na grzyby, piekarnik lub dobrze rozgrzany kaloryfer. W tym roku z braku wolnego czasu wykorzystałam piekarnik a następnie kaloryfer.

Poniżej przedstawię Wam krok po kroku jak szybko i łatwo można wykonać naturalne dekoracje z suszonych pomarańczy:

pomaara

Na początku wybieramy jaki owoc chcemy ususzyć, oczywiście zamiast pomarańczy, możemy wykorzystać np. grejpfruta. Wybierajmy największe, najbardziej okrągłe sztuki, wtedy mamy pewność, że plasterki będą ładne i równe.

sfwdfd

Obok pomarańczy, najważniejszą rzeczą jest ostry nóż. Dzięki niemu ukroimy plasterki o idealnej grubości. Im cieńsze, tym lepsze, grubsze plasterki będą po prostu dłużej wysychały, co może niestety spowodować, że zgniją.

plakssggihn

Pokrojone plasterki kładziemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (może też być folia aluminiowa). Podczas pieczenia niesamowity zapach cytrusów wypełni całą naszą kuchnie, jeżeli lubicie cynamon, posypcie nim plasterki przed włożeniem do piekarnika. Można również posypać je cukrem, który nada im połysku. Dzięki niemu plasterki będą się delikatnie kleić, dlatego na sam koniec można je dodatkowo udekorować np. posypując brokatem, który się na nich bez wątpienia utrzyma.

fuugi

Gotową blachę wkładamy do piekarnika nagrzanego do ok. 150°C. Próbowałam zrobić to przy wyższych temperaturach, niestety wszystkie plasterki nagle zamieniły się w węgiel, dlatego koniecznie pilnujcie piekarnika i od czasu do czasu przekładajcie plastry na drugą stronę, żeby wysuszyły się równomiernie. Po ok. 45-55 min. wyjmujemy blaszkę z piekarnika. Jeżeli nasze plasterki są nadal niewysuszone, rozgrzejmy kaloryfer, obłóżmy go ręcznikiem kuchennym i poukładajmy na nim niewysuszone plasterki. Na następny dzień będą one gotowe do dekoracji.

gig8o9op

Wysuszone pomarańcze możemy wykorzystać np. do udekorowania naszej choinki, są świetną alternatywą dla plastikowych bombek. Oprócz oczywistej ozdoby choinkowej, mogą pełnić funkcję ozdoby różnego rodzaju stroików, girland, dekoracji w salonie itp. Nasza wyobraźnia nie zna granic. Wesołych Świąt!