POD LUPĄ | ŚWIĄTECZNE SŁODYCZE #1

#aromaty #bałwanek #biała polewa #c #cukier biały #E1103 #E150c #E476 #E492 #lecytyna sojowa #loupe #mikołaj #mleko w proszku #polewa mleczna #proszek kakaowy #serwatka w proszku #spirytus #świąteczne słodycze #syrop glukozowy #tłuszcz palmowy #tłuszcz roślinny utwardzony

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Witam grudzień oklaskami! Zaczyna się przed świąteczna gorączka, chociaż w sklepach trwa już od października … Starzec w czerwonej czapce wygryzł Jezusa i przemienił jego urodziny w komercyjną maskaradę lampek i czekoladek.

I tym ostatnim elementom chcę dokładnie się przyjrzeć, bo tanie słodycze szturchają się w ścisku na pułkach. Kuszą dodatkowymi gratisami lub metalicznymi opakowaniami. Złotka, sreberka, porcelanowe kubki i pluszaczki. Wszystko ma na celu odwrócenie uwagi od składu i byle jakiej jakości takiej taniochy, chociaż czasem droższe słodycze mają taki sam skład. Trzeba być naprawdę uważnym, aby drobny upominek nie wyrządził przykrości w przyszłości naszym bliskim.

Zwłaszcza dzieci są narażone na to niebezpieczeństwo, bo nie mogą przeprowadzać oczyszczania w okresie wzrostu i magazynują przez lata toksyczne składniki …

Zapomnij w tym roku o cukrze buraczanym i trzcinowym, słodzikach i ksylitolu. Trudno będzie znaleźć coś zdrowego w świątecznym klimacie, ale spróbuj iść moim śladem i podaruj bliskim egzotyczne owoce! Koszta mogą być wyższe, ale zdrowie jest bezcenną nagrodą.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Czekoladowe jajka a’la bombki tylko na pozór są z czekolady … To wyrób czekolado podobny! Z tyłu opakowania, białą czcionką na transparentnej folii, aby trudniej było przeczytać … Widnieje prawdziwa nazwa produktu. Polewa mleczna!

Składniki: cukier, tłuszcz roślinny całkowicie utwardzony – palmowy, serwatka w proszku z mleka, proszek kakaowy o obniżonej zawartości tłuszczu 4%, odtłuszczone mleko w proszku 2%, lecytyna sojowa, E476, E492, aromaty.

Cukier biały. Trucizna. Uzależnia. Niszczy organy. Tworzy próchnicę. Zamienia się w tłuszcz.  W tym produkcie jest go zdecydowanie za dużo!

Na drugim miejscu utwardzany tłuszcz roślinny – palmowy! Nie rozpuszczają sę w temperaturze pokojowej, a ich zdatność do spożycia jest bardzo wydłużona w czasie. Tłuszcze trans to kolejny rodzaj substancji, która wyrządza wielkie szkody w organiźmie, zamiast go podbudowywać, wzmacniać i odżywiać. Spożywanie takich tłuszczy podwyższa poziom złego cholesterolu, przez co prowadzi do chorób układu krwionośnego.

E476 to polirycynooleinian poliglicerolu! Substancja występuje w tanich czekoladach i produktach imitujących czekoladę. Jest to półsyntetyczny emulgator i stabilizator otrzymywany z poliglicerolu i oleju rycynowego. Aż ślinka leci, co nie? Spożywany w nadmiarze powoduje powiększanie, a także uszkodzenie wątroby i nerek.

Wiem, że teraz machasz ręką, że przecież co to jest takie ilości, ale zapominasz, że na standardowej diecie organizm jest tak zanieczyszczony resztkami i substancjami z przetworzonego jedzenia, mięsa, nabiału, że nie jest wstanie wydalać na bieżąco tych toksyn. Upycha je w sobie, przez co naraża na niebezpieczeństwo wszystkie organy wewnętrzne.

E492 to tristearynian sorbitolu, czyli substancja syntetyczna, której nadmiar prowadzi do powiększenia wątroby, a także do niewydolności oddechowej płuc.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Bałwanek z białej czekolado podobnej masy smakował, jak świeca. Figurka nienadziewana z polewy białej.

Składniki: cukier, tłuszcz roślinny całkowicie utwardzony – rzepakowy  i palmowy, serwatka w proszku z mleka 14%, laktoza 2%, lecytyna sojowa, E476, aromat, kakao w proszku, E492 

Proszę nie kupujcie tego małym dzieciom. Jestem na nie! Cukier powinien być zabroniony, tak jak inne używki dla niepełnoletnich. Dorosły i świadomy niebezpieczeństwa człowiek ma prawo ulegać takim pokusom, ale niech świat przestanie traktować cukier, jak substancję przyjazną rozwojowi dzieci i zacznie patrzeć, jak na białą truciznę!

Jeśli jesteś matką lub ojcem, zorganizuj spotkanie w szkole, czy przedszkolu i wytłumacz nieświadomym pedagogom, aby zaprzestano częstowania w szkołach słodyczami! Zamiast cukierków na imieniny, może przynieść mandarynki! Różnorodność roślin i ciekawość dzieci idzie w parze.

Nie pamiętam, wszystkich słodyczy jakie zjadłam w dzieciństwie, ale pamiętam pewną lekcję w przedszkolu na temat owoców. Pani zawiązała nam oczy chustką. Moja była czerwona. Wkładała nam do ust różne kawałki i mieliśmy zgadnąć, co to takiego. Świetna zabawa. Chętnie bym ją powtórzyła. Pamiętam jabłko, banan, kiwi … Pamiętam ten dzień bardzo dokładnie, bo w tamtych czasach nie znałam zbyt wielu owoców. Kochałam żelki, oponki i kinder niespodzianki! A Twoje dziecko? 

Zanim kupisz bliskim słodycze, które wdzięczą się teraz na sklepowych pułkach zastanów się, czy naprawdę chcesz krzywdzić swoich bliskich? Czy życzysz im złego samopoczucia, cukrzycy i raka? Wybierz się do sklepu ze zdrową żywnością i poszukaj raw czekoladek, batoników, albo zaopatrz się w hurtowni w owoce egzotyczne. Na pewno jest taka możliwość! Opakuj je w świąteczny papier dekoracyjny, przyklej kokardki, wstążki, anielskie włosy …

Sama możesz zrobić czekoladki! Sama możesz upiec pierniczki! Zamiast białej mąki – zastosuj mąkę z ciecierzycy, quinoa, czy orzechów. Zamiast cukru, wybierz coś naturalnego np. lucumę, mesquite, miód, daktyle albo stewię.

-mikgfd

Przed i po! Transformacja, niczym u Sablewskiej. Z Mikołaja w Dziadka Mroza. To nie czekolada, tylko polewa mleczna! 

Cukier, tłuszcz roślinny całkowicie utwardzany, serwatka w proszku, proszek kakaowy, mleko w proszku, lecytyna sojowa, E476, E492 i aromaty.

Skład taki sam, jak powyżej … Lecytyna sojowa jest produktem modyfikowanym genetycznie, a więc rakotwórczym. Naprawdę nie ma tu niczego zdrowego, tylko same szkodliwe substancje! Puste kalorie!

Wczoraj były Mikołajki, później będzie Wigilia. Wizyta u babci, u cioci, koleżanki i koledzy … Nazbierasz tego stosy, a dziecku trudno odmówić „przyjemności”.

Podsłuchiwałam kiedyś rozmowę matki, która skarżyła się na swoją siostrę zabraniającą dziecku słodyczy. Ona uznała, że to niesprawiedliwe, bo tamta jadła i żyje. Pytanie – Ale jak żyje? Przeziębia się? Ma ubytki w uzębieniu? Ma bolesne miesiączki? Ma nadwagę? Coś za coś. 5 minut przyjemności, a potem płacz …

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Zimowy czarodziej o smaku truflowym! Czarodziej przebrany za Mikołaja? A wewnątrz po prostu „czekoladowy” batonik.

Składniki: czekolada 20% ( cukier, miazga kakaowa, tłuszcz palmowy, tłuszcz kakaowy, lecytyna sojowa, E492, aromat. ), cukier, syrop glukozowy, mleko odtłuszczone w proszku, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, tłuszcz roślinny utwardzony – palmowy, spirytus, inwertaza E1103, E150c,

Spirytus – niewielka ilość, ale dla organizmu dziecka niezalecany.

Inwertaza E1103 – enzym uzyskiwany z drożdży modyfikowanych genetycznie.

E150c – karmel amoniakalny, czyli syntetyczny brązowy barwnik. Wywołuje problemy jelitowe, ale do dziś nie przeprowadzono dokładniejszych badań.

Nie myśli, że taki skład to konieczność. W wysokiej jakości czekoladzie może znajdować się wyłącznie masło kakaowe, kakao i dodatek słodzący. Proste? W okresie świątecznym na jednym czekoladowym Mikołaju się nie kończy i ty dobrze o tym wiesz!