PIKANTNA CZEKOLADA DO PICIA DLA ZMARZNIĘTYCH WITARIAN

#agave nectar #almond milk #avocado #awokado #cacao powder #cayenne pepper #chocolate drink #czekolada do picia #fresh dates #honey #kakao #manuka #mleko migdałowe #nektar z agawy #pieprz cayenne #raw #stevia #stewia #świeże daktyle #tanya alekseeva

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Jesienią, zimą wszyscy marzną … Prawie wszyscy, bo wierzę, że istnieją takie wyjątki, jak ja, którym nie przeszkadza ani deszcz, ani śnieg w chodzeniu z gołymi stopami.

Surowe jedzenie nie wychładza organizmu, bo większość zwierząt mieszkających w naszym klimacie, jak i klimacie górskim, czy nawet na kole podbiegunowym wymarłyby … Ludzie nie postrzegają się, jako zwierzęta, ale na pewno każdy przyzna mi rację, że są organizmami żywymi zdolnymi do uczuć i posiadającymi duszę. Dzikusy chowają się w naturalnym futrze, pierzu lub łusce. Gatunek ludzki dysponuje ocieplanymi kurtkami, płaszczami, rajstopami, szalami, rękawiczkami i ciepłymi norami, zwanymi domami.

Po zmianie diety na prostą i bardzo naturalną, gdzie surowizna zawsze górowała, to martwe posiłki zaczęły przynosić odwrotny efekt, niż mi wpajano przez lata dzieciństwa. Nie tylko dostawałam po nich dreszczy, senności, ale spadała mi odporność i łatwiej łapałam przeziębienia.

Dla zwiększenia efektu cieplarnianego na surowej diecie możesz zaopatrzyć się w: cynamon, imbir, kmin, kolendrę, chilli – typowe przyprawy, które w gorącym klimacie chłodzą, a w naszym rozpalają!

Na witariańskiej diecie nie musisz rezygnować z ciepłej wody i podgrzewania, ale samo długie blenderowanie podnosi temperaturę. Jeśli szukasz innych pomysłów na przetrwanie polskiej zimy na raw, zapraszam do archiwalnego wpisu!


1 szklanka mleka migdałowego, podgrzanego do 40stC

1 szklanka ciepłej wody, podgrzanej do 40 stC

1/2 szklanki świeżych daktyli 

1/2 miąższu z awokado, miękkie i dojrzałe

2 łyżki surowego kakao w proszku

1 łyżka miodu manuka, stewii, białej agawy

3/4 łyżeczki pieprzu cayenne

Składniki zmiksuj w blenderze na gładki, bardzo kremowy napój.

Przelej do zagrzanego kubka.