CZEKOLADOWO MIĘTOWY MUS Z IRISH MOSS

#abigail oneill #avocado #awokado #cacao powder #chocolate mousse #coconut flesh #coconut water #czekoladowy mus #fresh dates #irish moss #kakao #maple syrup #mech irlandzki #miąższ z młodego kokosa #mięta #mint #młody kokos #mousse #mus #raw #świeże daktyle #syrop klonowy #tahini #woda kokosowa #young thai coconut

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Tym razem sięgam po jedną z ulubionych książek kucharskich na temat super mocy czekolady! Jej autorką jest słynna  ex modelka Abigali Oneill, która jest doskonałym przykładem, że surowe kakao w przeciwieństwie do tego niewartościowego, dodaje urodzie blasku, a talii odejmuje centymetrów. To także jeden z moich ulubionych super foods, dlatego sięgam po niego prawie każdego dnia. Teraz tylko marzę, aby móc skosztować świeżego owocu kakaowca!

Przepis na dzisiejszy mus czekoladowy urozmaiciłam wodorostami irish moss i świeżym daktylem. Uważam nawet, że można podwoić ich ilość, a nie dolewać już syropu klonowego. W szczególności, jeśli nie masz pod ręką tego ciemnego.  A młody kokos w wersji niewitariańskiej zamień silken tofu lub pomiń. Tahini również możesz podmienić na inne masło z orzechów lub nasion, byleby nie z fistaszków! One nie są surowe! 

11846525_10152933591781512_3756680464411872028_n


2 średnie, miękkie awokada

1/2 szklanki miąższu z młodego tajskiego kokosa

3/4 szklanki wody z młodego tajskiego kokosa

1/3 szklanki świeżych daktyli 

2 łyżki syropu klonowego, typ C

2 łyżeczki tahini 

1 łyżka żelu z irish moss

1 garść świeżych listków mięty

3/4 szklanki kakao z nieprażonych ziaren 

 

Przekrój awokada na pół, usuń pestkę i wyjmij miąższ łyżeczką.

Przełóż składniki do blendera kielichowego. Zmiksuj na szybkich obrotach.

Przełóż gotowy mus do szklanych salaterek. Jeszcze lepiej smakuje po schłodzeniu.