WITARIAŃSKI SER ŻÓŁTY Z IRISH MOSS

#almonds #cheese #irish moss #kurkuma #markus rothkranz #mech irlandzki #migdały #nieaktywne drożdże #nutritional yeast #orzeszki pinii #pine nuts #raw #ser żółty #sery #turmeric

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Przepis na ten ser znalazłam w książce kucharskiej ” Love on the plate ” Markusa i Cary, ale dodałam do niego nieco drożdży nieaktywnych i szczyptę kurkumy, by wyglądał bardziej realnie. Nie byłam do tego przepisu do końca przekonana, bo od początku coś mi nie szło … Ale efekt końcowy przypominał smażony ser żółty z patelni! Orzeszki piniowe są bardzo intensywne, dlatego jeśli nie przepadasz za ich specyficznym zapachem i smakiem, to radzę zmniejszyć ilość lub podmienić na dodatkową porcję migdałów.

Wydaje mi się, że jestem pierwszą blogerką w Polsce, która rozpoczęła wykorzystywanie mchu irlandzkiego do celów kulinarnych.  Markus zaleca, aby użyć świeżych wodorostów, namoczonych przez 8 godzin w wodzie, aż odzyskają swoje właściwe proporcje i gumiasty wygląd. W książce wiele przepisów jest zapisana po łebkach, więc musiałam się domyślać zbyt wiele. Nie posłuchałam go i dodałam przygotowany wcześniej żel. W kuchni trzeba słuchać intuicji, ale nie będę  koniecznie do tego zachęcać.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

1 szklanka świeżego irish moss ( namoczony przez 8 godzin ), pokrojony drobno

1 szklanka namoczonych migdałów, obranych ze skórek

1 szklanka wody

1/2 szklanki namoczonych orzeszków pinii 

Szczypta soli morskiej

2 łyżka nieaktywnych płatków drożdżowych, opcjonalnie

Szczypta kurkumy, opcjonalnie

Składniki przenieś do blendera i miksuj na szybkich obrotach przez kilka sekund.

Masę rozprowadź po papierze do suszenia Excalibur. Uformuj sześciokąt lub użyć silikonowej foremki.

Susz przez 1 godzinę w temperaturze 60 stopni Celsjusza, a następnie zmniejsz do 40 stopni. Susz 12-16 godzin.

W połowie suszenia wypada przerzucić ser na drugą stronę. Usuń papier do suszenia. Ser potrzebuje lepszego dopływu ciepła.