BARANEK Z WEGAŃSKIM FARSZEM Z CEBULI, TOFU I SZPINAKIEM

#baking powder #baranek #czerwona cebula #eid al adha #eid al fitr #extra virgin oil #kala namak #mąka orkiszowa #milk #mleko #oliwa z oliwek #paj #pie #proszek do pieczenia #ramadan #red onion #spelt flour #spinach #szpinak #tofu #wielkanoc

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Baranek z wegańskim farszem to propozycja dla osób, które nie zdecydują się posilić ciałem tego zwierzaka. Symbolika zachowana, życie ofiarowane. Moja filozofia obchodzenia Eid Al Adha jest bez krwawa i pokojowa względem innych mieszkańców Ziemi.


FARSZ 

1 czerwona cebula, obrana z łuski i pokrojona w kostkę

4 garście szpinaku, opłukanego i osuszonego

Szczypta soli kala namak ( czarna sól )

1/2 kotki tofu ( 60 gram )

Na patelni rozgrzej oliwę ( mi się najlepiej smaży na oleju kokosowym ) i podsmaż cebulę. Po 5 minutach dodaj pozostałe składniki. Przemieszaj kilka razy. Przykryj patelnię pokrywką, zmniejsz ogień i pozostaw na 10 minut, aż szpinak zmięknie.

mix

CIASTO NA BARANKA

2 szklanki mąki orkiszowej pełnoziarnista + dodatkowa porcja do podsypywania

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1/2 szklanki mleka roślinnego

1/3 szklanki oliwy z oliwek

Wszystkie składniki muszą znaleźć się w tej samej misce, gdzie przy pomocy dłoni, zagnieciesz je na ciasto. Jeśli ciasto nie będzie przypominać zwartej kuli, dodaj jeszcze mąki.

Podziel kulę na dwie części ( jeśli zależy ci na mniejszych barankach i większej ilości, to podziel na więcej części ) i rozwałkuj pierwszą. Przypatrz się zdjęciom i poprzecinaj nożem ciasto w ten sam sposób. Nałóż farsz na odcinek z prawej strony i zlep a’la pierożek. Z pozostałych elementów stwórz głowę, nóżki i róg. Za oko może zrobić ziarnko pieprzu.

Baranki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez 30 minut w temperaturze 180C.