CZEKOLADOWA AL-KAABA, CZYLI WEGAŃSKIE BROWNIE Z CZARNEJ FASOLI

#al-kaaba #baking powder #bez glutenu #black lentil #brownie #cacao powder #cakes&cookies #chocolate #ciasta&ciasteczka #cocoa #cocoa powder #corn flour #czarna fasola #czekolada #eid al adha #eid al fitr #gluten free #kakao #mąka kukurydziana #marcepan #marzipan #ramadan #soda #tofu #vegan

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Al-Kaaba to sześcienna świątynia, do której muzułmanie zwracają twarze w czasie modlitwy. Budynek został zbudowany przez proroka Adama, by móc czcić w niej Boga. W języku arabskim słowo „kaba” oznacza „wysoką pozycję darzoną szacunkiem i cieszącą się autorytetem”, a także i „sześcian”. Dziś otoczony jest największym na świecie meczetem Al-Masdżid al-Haram w Mekce.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Przygotowałam wegańskie brownie z czarnej fasoli, udekorowane domowej roboty marcepanem, aby przypominało Kabę. Może nie jest to dzieło mistrza cukiernictwa, ale w smaku ponoć najlepsze brownie, jakie do tej pory piekłam!


 

2 tabliczki gorzkiej, wegańskiej czekolady

1 puszka czarnej fasoli, odsączonej z wody i przepłukanej

1/2 kostki tofu naturalnego ( 60 gram )

1-2 szklanki wody

6 łyżek kakao

2 łyżki mąki kukurydzianej

3/4 łyżeczki sody oczyszczonej

Przepis jest prosty. W kąpieli wodnej roztop czekolady. Połam je na kawałki, aby szybciej stopniały.

W blenderze zmiksuj czarną fasolę z tofu, wodą, kakao i mąką. Dodaj roztopioną czekoladę. Zmiksuj na gładką, kremową masę. Na koniec dodaj sodę i miksuj na wolniejszych obrotach, aby wniknęła w całość.

Przelej masę do foremki kwadratowej lub kolistej. o średnicy 20 cm. Im mniejsza, tym ciasto będzie wyższe, no chyba, że jesteś posiadaczką małych foremek kwadratowych, to oszczędzę ci roboty.

Wstaw do piekarnika nagrzanego do 160C na 40 minut. Ostudź i wstaw do lodówki na minimum 4 godziny. Wytnij z ciasta małe sześciany i nałóż na siebie, aby powstała symboliczna Kaba.

Marcepan wykonywałam z tego przepisu, ale zamiast syropu klonowego użyłam lucumy w proszku i dodałam kurkumę.