Co jeść, aby osłabić raka? Dieta antynowotworowa

#nowotwór #tips

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Zagadka na dziś.

Dlaczego w języku angielskim nowotwór występuje pod pseudonimem „cancer”, który oznacza kraba, a w języku polskim mamy raka?


W momencie, kiedy zapadnie wyrok „masz nowotwór” nie szykuj się od razu sukienki do trumny. Czasem mam wrażenie, że strach przed tą chorobą jest zbyt rozdmuchiwany, co powoduje depresję i rozpacz pacjenta. A jednak nasze nastawienie do życia i przyszłości mają wielką moc. Powiedziałabym, że magiczną. Aby sobie pomóc nie będziesz jednak potrzebować Dzwoneczka, a odrobiny samozaparcia! Najwyraźniej twoja dotychczasowa dieta szwankowała. Za dużo stresu, papierosy, wysoko przetworzone pokarmy, a może cukier? Żyjemy w bardzo toksycznym środowisku, ale niektórzy wydają się odporni na nowotwory. Nie namawiam do porzucenia terapii / leczenia, wręcz uczulam – wybierz się do najlepszego lekarza, jakiego znasz. Jednak zmiana diety i stylu życia może okazać się bardzo pomocna. Wyklucz produkty modyfikowane genetycznie oraz spryskiwane pestycydami. A do tego włącz do menu, kilka produktów z listy, które mają siłę osłabić raka!

1. Sok z trawy pszenicznej + zielone soki z ciemnych liści

W sklepach nie trudno dziś kupić sproszkowanej trawy pszenicznej, ale mało osób orientuje się, że to nie powinna być po prostu ususzona i sproszkowana trawa, a sproszkowany sok z niej. Ten produkt jest zdecydowanie trudniejszy do zdobycia, a i jego cena będzie wysoka, dlatego polecam kupić pszenicę w ziarnach i samemu wyhodować w doniczkach trawkę. To nic trudnego. Z trawy wyciśniesz sok. Możesz wypijać małe shoty lub łączyć go z sokiem z ciemnych liści z dodatkiem słodkich owoców. Chlorofil będzie twoim przyjacielem na długi czas.

2. DMSO (Dimethyl sulfoxide)

Organiczny związek chemiczny siarki. Produkt uboczny przy przekształcaniu drewna w papier i jeden z nielicznych produktów przetwarzanych przez ludzi, który mi służy. W apteczce przydatny będzie, jako lek przeciwbólowy, ale także złagodzi oparzenia, trądzik, zapalenie stawów … Okaże się przydatny i bezpieczny w użyciu przy ponad 300 chorobach! Jednym z zastosowań jest wpływ tej substancji na nowotwory. Przed zastosowaniem najlepiej skonsultować się z lekarzem lub opieką medyczną, która pełni nad tobą pieczę. Nie można go przedawkować. Wystarczy jedna, płaska łyżeczka na dwie-trzy szklanki wody + sok z cytryny. W źródłach zamieszczę link do głębszego przeanalizowania tej metody. 

3. Organiczne jabłka

Jabłka zawsze kupuj z metką „organic”, bo to jedno z najbardziej chłonnych pestycydów dzieło natury. Jedna sztuka ( dowolnego koloru i rodzaju ) pokrywa 10% zapotrzebowanie na witaminę C i błonnik. Naukowcy twierdzą jednak, że to skórka zawiera najcenniejsze składniki, ale także nasiona są dla ciebie wybawieniem, bowiem zawierają witaminę B17, która niszczy komórki rakowe.

4. Ocet jabłkowy

Wpis ten wydaje się nieco pobieżny, ale wydaje mi się, że jeśli przeczytasz podane przeze mnie linki, to przyniesie to więcej korzyści, niż szczegółowe zagłębianie się  w każdy z tych produktów spożywczych.

Ocet jabłkowy zawiera wiele cennych składników np. beta karoten, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Po za tym wypijesz w nim: chlor, żelazo, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, sód, fosfor, siarkę, krzem oraz witaminy: A1, B1, B2, B6, C, E, P.

5. Czosnek ( polski, nie chiński )

Czosnek zawiera organiczne związki siarki (DAS, DADS i DATS), ale to DATS okazał się najbardziej efektowny! Przyznam szczerze, że na początku bardzo mnie to zaskoczyło, bowiem miałam w rodzinie przypadek, który lubował się w tym warzywie całe życie i zjadał go dziennie min. 2 ząbki, a przed rakiem go to nie uchroniło. Przypuszczam, że organizm się uodpornił … A więc to tylko środek dla osób, które za czosnkiem nie przepadały w życiu. Aby jakikolwiek składnik mógł poprawnie zadziałać, musimy dbać, aby w naszej diecie nie pojawiały się pokarmy zakwaszające organizm ( mięso, alkohol, kawa, nabiał).

6. Raw miód Manuka

Opowiadałam już o tym niezwykłym miodzie na łamach bloga. Zapomniałam wspomnieć, że jego najsilniejsza forma ma moc zwalczania nowotworów w naszym organiźmie. Wystarczy łyżeczka dziennie, ale nie metalowa, bo metal zabija enzymy.

7. Zielone szparagi 

Uważam, że to co zielone ma przewagę nad innymi kolorami i tak też jest w przypadku szparagów. Jedz je, bo zawierają: kwas foliowy, witaminę C, potas, tiaminę, witaminę B6 i glutation, który ma bardzo potężną moc w niszczeniu komórek rakowych! Pamiętaj, że warzywa i owoce są bardziej aktywne na surowo!

8. Orzechy włoskie

Polecane są zwłaszcza paniom cierpiącym na raka piersi. Pamiętaj, aby namoczyć je przed spożyciem

9. Brokuły + Kalafior

Nie wiem, dlaczego połączyłam te dwa warzywa ze sobą, ale oba będę od teraz warznymi warzywami w diecie anty rakowej. Sulforafan zawarty w nich najbardziej docenią osoby chore na raka piersi i prostaty! Ten składnik działa, jak ingibitor HDAC – mechanizm, który zapobiega rozwojowi raka. Deacetylazy histonowe to grupa enzymów, których działanie polega między innymi na wpływaniu na DNA i ekspresję genów, w tym antyonkogenów, czyli genów hamujących rozwój raka. 

10. Domowe kiełki

Nie polecam kupować kiełków w sklepach, bo pakowane są w plastikowe opakowania, które zalicza się do rakotwórczych, a świeża / surowa żywność łatwiej wchłania takie substancje, niż żīwność przetworzona w fabryce.

11. Liście jarmużu 

Jarmuż to mój ulubiony rodzaj kapusty, którym zajadam się dzień w dzień. Najczęściej przyrządzam z niego sok. Zawiera wielkie złoża organicznej siarki, które zapobiega i zwalcza nowotwory, w tym jeden z najbardziej ciężkich przypadków, raka okrężnicy!

12. Śliwki

Te owoce zawierają antocyjany, czyli czerwononiebieski barwnik, który zabezpiecza przed nowotworami; kwas chlorogenowy, czyli silny przeciwutleniacz, który pomaga unieszkodliwić rakotwórcze substancje, przenikające do organizmu ze środowiska; kwercetyna zwalcza wolne rodniki! Najsmaczniejsze są świeże, a suszone to tylko bez siarczanów i certyfikatem na opakowaniu! Niektórzy producenci szukają naiwnych, więc nie dajcie się omamić deklaracjom bez pokrycia.

13. Woda z wnętrza młodego kokosa

Woda z młodego kokosa ( niekoniecznie tajskiego), ale nie z puszek i nie z kartoników. Polecam obejrzeć mój test, gdzie udowadniam ,że większość kupnych napojów zawiera cukier, którym nowotwór się żywi! Najlepiej będzie jeśli ograniczysz słodzenie do zielonej stewii, małych ilości surowego miodu, lucumy, sproszkowanego korzenia yacon, mesquite, czy surowej pasty daktylowej. Woda kokosowa pomaga oczyścić organizm z toksyn po chemioterapii, a zawarty w niej potas, który pomaga zniszczyć komórki nowotworowe.

14. Pomidory

W pomidorach potasu znajdziesz bardzo dużo. Obserwowałam sytuację w mojej rodzinie, kiedy chory po przestawieniu się na dietę raw food, spożywał intuicyjnie duże ilości tych owoców.

15. Pestki i liście papai! 

W Polsce będzie trudno o liście, chociaż w sklepach pojawiły się suszone i sproszkowane. Pestki można spożywać w całości z miąższem owocu. Zawiera ona papainę, witaminy C, B, E, kwas foliowy, K, niacynę oraz błonnik, potas, magnez, żelazo i cynk. W pestkach znajdziesz silną dawkę witaminy B17. Ich gorzki smak można zatuszować w owocowym smoothie.


 

ŹRÓDŁA

http://www.aicr.org/foods-that-fight-cancer/apples.html?referrer=https://www.google.pl/#research

http://leczenieraka.org/index.php/leczenie-raka/niekonwencjonalne-metody-leczenia-nowotworow/witamina-b17

http://www.dailymail.co.uk/health/article-36536/Apples-fight-heart-disease-cancer-strokes.html

http://www.sott.net/article/228453-DMSO-The-Real-Miracle-Solution

http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_leczenie_trawa_pszenicy_w_tym_raka.html

http://www.cancertutor.com/dmso/

http://www.alternative-cancer-care.com/god-vinegar-lemon-and-cancer.html

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/czosnek-moze-byc-niedocenianym-lekarstwem-raka

http://www.livestrong.com/article/521114-manuka-honey-cancer/

http://www.lifeextension.com/news/lefdailynews?NewsID=18152&Section=DISEASE

http://cincovidas.com/asparagus-cancer-cure-or-a-stalk-of-green-hype/

http://cudownediety.blogspot.com/2011/11/orzechy-woskie-kontra-rak-piersi.html

http://cudownediety.blogspot.com/2011/11/orzechy-woskie-kontra-rak-piersi.html

https://portal.abczdrowie.pl/brokuly-kontra-rak

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/05/12/brussels-sprouts.aspx

http://www.canceractive.com/cancer-active-page-link.aspx?n=1018

http://www.lifeextension.com/magazine/2008/7/kale-cancer-protection-healthy-eye-heart-benefits/page-01

http://cudownediety.blogspot.com/2011/12/sliwki-swiatecznie-przeciw-nowotworom.html

http://cudownediety.blogspot.com/2011/12/sliwki-swiatecznie-przeciw-nowotworom.html

http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_naturalny_detoks_po_chemioterapii.html

http://www.cancertutor.com/still_on_chemotherapy/

http://leczenieraka.blogspot.com/2011/01/dlaczego-nie-dla-soli-tak-dla-pomidora.html

http://www.livestrong.com/article/334546-high-potassium-and-cancer/

http://cudownediety.blogspot.com/2010/12/papaja-naturalny-lek-na-raka.html

http://kopalniawiedzy.pl/papaja-ekstrakt-liscie-herbatka-cytokiny-typu-Th1-chloniak-T-komorkowy-nowotwor-uklad-immunologiczny-odpornosciowy-dr-Nam-Dang,9893