Baba ghanoush, czyli wegańska pasta z bakłażana!

#a vegan taste of the middle east #baba ghanoush #bakłażan #kuchnia arabska #ramadan #vegan #wytrawne sosy&dipy

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Baba ghanoush wywodzi się od arabskiego „baba gannuj”. Samo „baba” oznacza ” tatusia” , a „gannuj” kokietujący lub rozpieszczony. Prawdopodobnie pasta narodziła się w haremie, więc może nawiązywać do jakiegoś rozpieszczonego sułtana. Hmm? Nie sądzę, abyśmy mogli poznać prawdę.

Pasta z opiekanego bakłażana pochodzi z Libanu, ale obecnie można ją spotkać na całym Dalekim Wschodzie, Indiach,  Afryce i Nowym Orleanie! Przeważnie różni się szczegółami np. dodatkową porcją jogurtu, cebulą i różnorodnymi przyprawami. Najważniejsze są więc trzy składniki: bakłażan, tahini i czosnek.

Bakłażan powinien być opiekany na palenisku, ale w domowych warunkach wystarczy piekarnik lub patelnia do grillowania! W książce autorka radziła przekroić bakłażana na pół, a ja radzę jednak tego nie robić, aby nie spożywać rakotwórczej spalenizny. Celem jest zwęglenie skorupki i uzyskania wilgotnego wnętrza.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

900 gram bakłażan ( lub dwa mniejsze )

1 ząbek czosnku, przeciśnięty przez prasę 

2 pełne łyżki jasnego masła sezamowego ( tahini )

1 łyżka soku z cytryny

1 łyżka oliwy z oliwek

1 łyżeczka zmielonego kminu rzymskiego

Czarny pieprz + czarne oliwki ( do ozdoby )

No więc bakłażana wkładamy do piekarnika ( 180stC ), układamy na grillu lub wkładamy na rozgrzaną patelnię pod przykrywkę. Opiekanie / przypalanie go zajmie nam 20-30 minut. Warzywo zwiotczeje, pomarszczy się i z czernieje z wierzchu. W środku będzie miękkie i rozpływające się niczym masło.

Gotowe? To wyskrob to co najcenniejsze i przełóż do blendera. Dodaj czosnek, tahini, sok z cytryny, oliwę z oliwek i kmin rzymski. Zmiksuj na bardzo gładką pastę. W razie problemów z ostrzem, proponuję dodać odrobinę wody ( 1/4 szklanki ). Warto też trochę dosolić masę. Na koniec wyłożyć do miseczki, udekorować oliwkami i pieprzem. Przechowywać w lodówce.