Witarianka w Abu Zabi #1 Yas Island

#abu dhabi #abu zabi #raw&the world #yas island

c50015cf21d0dae0ae0e86435314704f

Przed wylotem miałam problem ze znalezieniem wartościowych informacji w języku polskim o Abu Zabi! Spotkałam się z opiniami, że w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie ma nic do zwiedzania, oprócz meczetu. Szkoda zachodu. W filmie „Sex&The City 2” ukazany jest wyłącznie Emirates Palace, old schoolowy suk i pełno piasku, a w Empiku był tylko jeden egzemplarz po Dubaju. Byłam nieco zawiedziona, ale na szczęście skorzystałam z obcojęzycznych źródeł. Dziś czytasz mój subiektywny przewodnik po miejscach, które zwiedziłam i w których się stołowałam w raw wegańskim stylu. Zapraszam na część pierwszą o Yas Island! 


Zrzut ekranu 2015-04-13 o 20.07.03

ABU ZABI

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo arabskie, położone nad Zatoką Perską, które składa się z 7 emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Bliski Wschód. Wielka pustynia, która w zaledwie kilka lat przemieniła się w jedne z najnowocześniejszych i najbogatszych państw świata. Ropa naftowa i zaradność panujących szejków dokonali cudu!

To była moja pierwsza, długo wyczekiwana i wymarzona podróż do tego kraju. Wybrałam Abu Zabi, bo nie jest tak zniesławione, jak Dubaj, który popuszcza pasa i przymyka oko na handel ludźmi, narkotyki, alkohol, sex i rozpustę. Wszystko, co jest sprzeczne z Islamem. Możliwe, że to wina tego, że aż 70% ludności stanowią imigranci?

Nie jestem imprezową dziewczyną. Zależało mi na odpoczynku, zebraniu nowego pakietu inspiracji i spędzenia miło czasu. I wszystkie moje oczekiwania zostały spełnione.

W dosłownym tłumaczeniu Abu Zabi znaczy „Ojciec Gazeli”! Legenda głosi, że beduini znaleźli to miejsce za sprawą gazeli, które doprowadzili ich do słodkiej wody. Założyli tam osadę składającą się z 300 chatek wykonanych z palm, zwanych barati. Później powstała tu wioska rybacka, a dziś zastąpiły ją futurystyczne budowle.

Abu Zabi to najbogatsze miasto świata! Rozprzestrzenia się na siedmiu wyspach i lądzie. Otacza je z jednej strony morze, a z drugiej pustynia. Rośnie tu 33 milionów palm daktylowych! Przyglądając się niektórym budowlom, miałam wrażenie, że przeniosłam się w przyszłość. Luksus i wyszukana architektura to nie jedyna wizytówka tego miejsca. Wielką wagę przykłada się tu do ekologii!

Zrzut ekranu 2015-04-03 o 22.58.51SAMSUNG CAMERA PICTURES1rzezbatakaSAMSUNG CAMERA PICTURES

YAS ISLAND

Mój hotel znajdował się na wyspie Yas, którą moja mama uporczywie przezywała „Yasmine”, bo kojarzyło jej się z naszym pobytem w Tunezji. Chociaż, miejsce to urokiem nie umywa się do innych arabskich miast, które odwiedziłam do tej pory. Jest tu przepięknie i słonecznie. Poziom witaminy D od razu poszybował w górę, więc uśmiech nie schodził mi z twarzy przez cały pobyt.

1marinacirc 1kolczatemet SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

Mieści się tu najważniejsza atrakcja Abu Zabi! Tor wyścigowy F1, którym można się podobno przejechać. Widziałam ludzi objeżdżających go na rowerach oraz spacerujących wokół niego. Nie wchodziłam tam, ale byłam jedyną na wyspie osobą, której chciało się spacerować po chodniku, więc dokładnie obcykałam mury odgradzające ulicę od torów i trybun.

1ferrairbokkon1ferrariSAMSUNG CAMERA PICTURES

Z lotu ptaka ( zdjęcie satelitarne ) najwyraźniej rzuca się w oczy czerwony punkt z legendarnym, żółtym logo i czarnym ogierem. Jest to zadaszenie Ferrari World, czyli pierwszy na świecie tematyczny park rozrywki dla fanów i miłośników tego sportu. SAMSUNG CAMERA PICTURES 1rollercos

Wchodzi się tam od strony galerii handlowej Yas Mall. Nie wiem co dokładnie jest wewnątrz, bo widziałam tylko roller coastery pędzące w południe, kiedy słońce prażyło na największych obrotach. Temperatura wynosiła 30-35C, a w nocy spadała do 25.

W dzień, w którym przyleciałam do Abu Zabi przez Dubaj przeszła burza piaskowa. Na szczęście do nas nie dotarła, ale pierwszej nocy było dość wietrznie i chłodno.

Zapewne zastanawiasz się, gdzie się podziali ludzie na zdjęciach? Wszyscy poruszają się samochodami, taksówkami i darmowymi busami, które okrążały kilkanaście razy Yas.

Kwiecień to jeszcze nie sezon na turystów, ale nie byłyśmy jedyne. W naszym hotelu mieszkało dużo arabów z innych państw, a także Kanadyjczycy, Australijczycy, Brytyjczycy i Niemcy. Polacy nie są tutaj częstymi gośćmi, co zresztą potwierdzili tubylcy.

1azurkis SAMSUNG CAMERA PICTURES1azurkowydach1mapayas

W każdym bądź razie, jeśli wybierzesz się na spacer po wyspie ( najlepiej po 15 ), to napotkasz na swojej drodze ażurowe zadaszenia. Na całym obszarze wyspy znajdują się też mapki z najważniejszymi i jedynymi obiektami. Po za miejscami, które tu wymienię i kilkoma hotelami to nie ma tu nic więcej. Nawet sklepu z gumą do żucia.

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES1marinahotel

Ten budynek to ***** hotel Yas Viceroy, który znajduje się w połowie na lądzie, a w połowie na wodzie. Styka się on bezpośrednio z torem, także z niektórych pokoi można obserwować wyścigi podczas mistrzostw świata Grand Prix. Hotel przypomina kształtem muszlę, albo wieloryba. Stworzono go ze stali i szkła, a siatka, która ozdabia zewnętrzną warstwę budynku wyposażona jest w system oświetlenia wideo, czyli 5096 podświetlanych kolorowo paneli. Naprawdę wyglądało to zjawiskowo po zmroku, kiedy mienił się na fioletowo. Mam nawet filmik, ale moja kamera nie jest przystosowana do nagrywania nocą, więc efekt nie będzie aż tak oszałamiający.  SAMSUNG CAMERA PICTURES

Yas Waterwold to kolejne miejsce rozrywek dla dużych i małych, czyli ogromny park wodny, a po za tym gdzieś w pobliżu znajdują się Yas Links, czyli pola golfowe dla snobów i biznesmenów. Nie jestem zapaloną graczką, ani pływaczką wyczynową, więc przyglądałam się tym obiektom z boku.

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

 YAS MALL 

Przespacerujmy się teraz po Yas Mall, czyli największej galerii handlowej w Abu Zabi. Zajmuje ona 235 tysięcy metrów kwadratowych, a wokół niej powstało, aż 10 tysięcy miejsc parkingowych, w tym wyszczególniona sekwencja dla samochodów luksusowych. Odwiedzałam ją kilka razy w przeciągu 7 dni, bo to jedyne miejsce na wyspie, gdzie znajduje się sklep spożywczy.

SAMSUNG CAMERA PICTURES 11157271_1140739182618418_882070855_oSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

Korytarze są przestronne, jasne i pełno w nich zielonych akcentów, ale spotkałam też kącik ze sztucznymi palmami. Najbardziej urzekły mnie dwie rzeźby beduińskich drzew, oba miały po 12 metrów wysokości. Artystą jest Marco Cianfanelli i architekt Jeremy Rose.

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESPrzeplatają się tu międzynarodowe marki luksusowe z sieciówkami oraz arabskimi nazwiskami.

W galerii obowiązuje dress code, czyli osłonięte ramiona, brzuch, dekolt, czy kolana są zabronione. Jest to państwo muzułmańskie, dlatego powinnaś się dostosować do panujących tu reguł. Nie ma nakazu noszenia chusty, czy abaji. Każdy nosi to co lubi, w czym czuje się najlepiej. Niektóre muzułmanki preferują niqab ( wszystko zakryte, tylko oczy odsłonięte), inne powielają modę propagowaną przez hijabistki, a są też i takie, jak ja, które nie czują potrzeby podkreślania swojej przynależności do Islamu.

Tylko dwa razy spotkałam kobiety ubrane w czarne burki. Osobiście też mogłabym się tak ubierać, może nie codziennie, ale musiałabym wprowadzić drobną reformę w kolorach i wzorach.

Mężczyźni noszą zazwyczaj tradycyjną, białą sukmanę – dishdashę i białe nakrycie głowy, którego detale wiele mówią o pochodzeniu „nosiciela”. SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES Jedną z piękniejszych dekoracji były zawieszone u sufitu papierowe muszle. SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESByłam pierwszy raz w życiu w Godiva, aby spróbować luksusowej czekolady. Zamówiłam z karty czekoladę na zimną. Bitej śmietany nie wypiłam. Nie polecam tego miejsca, bo więcej tu lansu, niż to warte. Tylko gorzka czekolada i migdały w czekoladzie nadają się do spożycia przez wegan, jednak producent ostrzega, że mogą zawierać śladowe ilości alergenów. Hmm … Były też słynne truskawki w czekoladzie, ale wolę poczekać na rodzime i zamoczyć je w surowej czekoladzie wdg. swojego sekretnego przepisu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Pasaż restauracyjny wychodzi na skaczące fontanny, gdzie na specjalnych tarasach można sfotografować siebie na ich tle. Za moimi plecami Ferrari World, z którego atrakcji nie skorzystałam.

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESNa parterze znalazłam Lush. Kupiłam tam odżywkę do ciała i maskę do stóp, a mama wybrała pomadkę i szampon do włosów. I testowałam jej zakupy. Uważam, że są świetne i składy mają bardzo przyjazne naturze.

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESCudna różowa ściana. I tylko w tym miejscu. SAMSUNG CAMERA PICTURESDo galerii nie wchodzi się od ulicy, tylko trzeba wjechać schodami albo windą. Po przejściu kilku metrów, można się rozejść w górę lub w dół. SAMSUNG CAMERA PICTURESWejście do arabskiej restauracji. SAMSUNG CAMERA PICTURESLuksusowe, bardzo kosztowne, surowe miody. SAMSUNG CAMERA PICTURESZa kilogram zapłacimy prawie 600 złotych. Nie było niestety ekspedienta, więc się nie dopytywałam, co w tym miodzie jest tak szczególnego. Możliwe, że sam fakt posiadania uli w klimacie pustynnym. SAMSUNG CAMERA PICTURESPiękna Miranda. Nie mogłam przejść obok niej obojętnie.SAMSUNG CAMERA PICTURESW języku arabskim czytamy od prawej strony do lewej.SAMSUNG CAMERA PICTURESPrzy wejściu stał sklepik z pamiątkami, czyli tzw „kiczolandia” made in China. Nie wszystko, ale większość. Szukając prezentów dla bliskich, skupiam się na produktach regionalnych, dlatego przywiozłam ze sobą głównie daktyle, olejki i rękodzieło.SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES To tu „rosły” sztuczne palmy i to tu dopatrzyłam się ciekawej rzeźby architektonicznej, która powstała prawdopodobnie z pionowych słupów, które po nałożeniu się, tworzą zarys sokołów w locie. SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURESZjeżdżając dwa piętra w dół ze strony galerii ( zaczynam się w tym gubić ), szukając kantoru, znalazłam Daiso Japan! Oglądałam każdą alejkę po kolei, wkładając do koszyka masę (nie)potrzebnych akcesoriów do kuchni oraz pstrykałam w sekrecie zdjęcia, aby wam pokazać ogrom wyboru w tym sklepie! SAMSUNG CAMERA PICTURES  W tym miejscu znajdziesz najdziwniejsze akcesoria do wszystkiego. Wielokrotnie miałam problem z rozszyfrowaniem niektórych przedmiotów, ale Japończycy lubią mieć na wszystko sposób. My się męczymy przy obieraniu ręcznie jajek, a oni konstruują obieraczkę, co wygląda jak deko od puszki i nożyczki w jednym.  SAMSUNG CAMERA PICTURESStylistyka mocno „kawaii”! SAMSUNG CAMERA PICTURES Drewniane sztućce w różnych rozmiarach. SAMSUNG CAMERA PICTURES Kulki do masażu. Najwięcej czasu spędziłam na dziale poświęconym kuchni, ha ha ha. Mimo wszystko jest to plastik, więc nie chciałam się angażować maksymalnie w zakupy. Wolę używać drewno, ceramikę i szkło.   Elementy do ozdabiania i własnego tworzenia sztucznych deserów. Nie udokumentowałam całego asortymentu, bowiem bałam się, że dostaniecie oczopląsu od pstrokatych opakowań i różu. SAMSUNG CAMERA PICTURES To teraz zajrzyjmy do Geant, czyli wielkiego hiper marketu, gdzie zaopatrywałam się w owoce i warzywa.

Specjalnie dla wegan, którzy będą planować wczasy w tym miejscu, uwzględniłam na zdjęciach inne produkty żywnościowe wraz z cenami. Powiem wam, że na pewno z głodu nie umrzecie, bo wybór jest ogromny. SAMSUNG CAMERA PICTURES Na dziale z azjatycką żywnością znalazłam tofu w puszkach, ale się nie skusiłam, bo nie jestem wielką fanką tego sera. Na wczasach lubię zrobić odstępstwo od high raw food diet, ale specjalnie z tego przywileju nie korzystałam, bo w tak upalnym klimacie najbardziej smakowały mi soczyste owoce i woda.SAMSUNG CAMERA PICTURES Warzywa paczkowane: różne odmiany strączków, ogórków, cukinii i pomidorów. SAMSUNG CAMERA PICTURES Tofu w kostce. Cena dwa razy większa, niż u nas, ale to dlatego, że nikt w ZEA nie produkuje tego produktu. Większość takiego jedzenia jest sprowadzana z UK, US i Azji.SAMSUNG CAMERA PICTURES Aromaty do ciast. Halal, czyli bez alkoholu, ale w zamian z dużą dawką syntetycznej chemii. Były tanie, więc kupiłam waniliowe. SAMSUNG CAMERA PICTURES Batoniki miały bardzo wysokie ceny. Ja przywiozłam własne, suszone w dehydratorze z orzechów, owoców i superfoods.SAMSUNG CAMERA PICTURES Fani żywności ekologicznej też znajdą tu coś dla siebie. SAMSUNG CAMERA PICTURES Cherimoya, czyli  jeden z moich ulubionych owoców egzotycznych, których bardzo mi brakuje na co dzień. SAMSUNG CAMERA PICTURES Obrana guawa? Nie pamiętam, ale nie podobało mi się, że miała kontakt z plastikową torebką. Przesiąkła toksynami.SAMSUNG CAMERA PICTURES Dynie i cukinie o bardzo kobiecych kształtach.SAMSUNG CAMERA PICTURES To jakieś kosmiczne ogórki. SAMSUNG CAMERA PICTURES Daktyle paczkowane.SAMSUNG CAMERA PICTURES Stoisko z różnymi rodzajami daktyli, past i syropów.SAMSUNG CAMERA PICTURES Filipińskie banany, które w smaku przypominają marshmallows. SAMSUNG CAMERA PICTURES Roślinne mleka. Większość firm można dostać w naszym kraju.SAMSUNG CAMERA PICTURESDyniowate.SAMSUNG CAMERA PICTURES Lodówka wypełniona po brzegi organicznymi warzywami i owocami! SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES Kiszone liście kapusty i zielona fasolka w zalewie. SAMSUNG CAMERA PICTURES Granola do mleka.SAMSUNG CAMERA PICTURESJarmuż! Cena wysoka, dlatego lepiej pofatygować się w sobotę na Ripe Market po organiczny, lokalny i tańszy o 6,50. SAMSUNG CAMERA PICTURES Wielki wybór puszkowanego hummusu, ale ja polecam kupić świeży z lodówki.SAMSUNG CAMERA PICTURES Tajemnicze korzenie i bulwy. Raczej niejadalne na surowo.SAMSUNG CAMERA PICTURES Słyszałam plotki, że jagody/jeżyny/truskawki są tu koszmarnie drogie, bo nawet do 200 za małą paczkę, ale to chyba tylko legendy.SAMSUNG CAMERA PICTURES Kwiat bananowca! Jadł ktoś? Jak się go podaje? SAMSUNG CAMERA PICTURES Arabskie liście winogron. SAMSUNG CAMERA PICTURES Trzy odmiany bakłażanów. SAMSUNG CAMERA PICTURES Mandarynki i pomarańcze. W pudełkach lub na wagę.SAMSUNG CAMERA PICTURES Mango z Australii i Indii. Kilka odmian. SAMSUNG CAMERA PICTURES Widok na dział z owocami i warzywami! SAMSUNG CAMERA PICTURES Mleczko kokosowe z puszki. SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES Ogromny wybór mleka roślinnego! SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURESOrganiczne i nieorganiczne nerkowce w podobnej cenie, ale wybór należy do ciebie.SAMSUNG CAMERA PICTURES Azjatyckie makarony.SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES Mangostan! Oj, żałuję, że nie spróbowałam.SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES Nie sądziłam, że można tak potraktować orzechy włoskie!SAMSUNG CAMERA PICTURES Surowe pistacje! SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES Nawet rabarbar tam był! SAMSUNG CAMERA PICTURES To jest naprawdę pyszny owoc. Rambutan. Przypomina lychee, ale jest słodsze i kosmate z wierzchu. SAMSUNG CAMERA PICTURES Więcej daktyli. SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES Cena zielonych liści bardzo wysoka, ale na szczęście szpinak i natka pietruszki kosztowała były bardzo tanie, więc poradziłam sobie. Po za śniadaniem nie miałam wykupionych posiłków w hotelu, więc radziłam sobie zielonymi smoothies i tym, co upolowałam w sklepie.SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Jeśli chcesz wiedzieć, co kupiłam sobie do jedzenia, pierwszego dnia pobytu, to zapraszam do tego wpisu!

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

 BERRY BANG – YAS MALL 

Tuż na przeciwko wejścia do galerii, schowany za schodami ruchomymi, mieści się Berry Bang, czyli miejsce, gdzie napijesz się świeżej wody kokosowej i smoothies! Obsługa jest bardzo sympatyczna. Dwóch chłopaków i dziewczyna, która śpiewa, aby zwrócić uwagę klientów na ich mały punkt gastronomiczny.

SAMSUNG CAMERA PICTURESMożna tu też wypić sok z trzciny cukrowej, ale nie załapałam się na ten rarytas. SAMSUNG CAMERA PICTURESA to maszyna do dziurkowania kokosów. SAMSUNG CAMERA PICTURES Schłodzony kokos ze słomką. Cudowne orzeźwienie w upalny dzień.  Cena 25 za sztukę. SAMSUNG CAMERA PICTURESW tej odmianie młodych kokosów nie ma miąższu, więc nie radzę zabierać ich ze sobą do hotelu. Testowałam. SAMSUNG CAMERA PICTURESA jeśli nie masz ochoty na świeżą wodę kokosową, to możesz zamówić „sok”, czyli zblendowane owoce z lodem. Pojęcie świeżo wyciskanego soku jest tu niestety jeszcze nie do końca znane. Jest kilka firm, które się tym zajmuje, ale o tym opowiem w następnej części relacji z Abu Zabi!


 

PRZYDATNE LINKI 

1. Visit Abu Dhabi – anglojęzyczny przewodnik po Abu Zabi. Dokładnie opisuje atrakcje turystyczne.

2. Blog Abu Dhabi City Life – polsko języczny blog opowiadający o wybranych miejscach widzianymi oczami naszej rodaczki.